Bolest usta, šaka, stopala

Što je to bolest usta, šake i stopala?

Akutna zarazna bolest uzrokovana enterovirusom, najčešće Coxackie virus. Najčešće se javlja kod djece do 10 godina starosti, a rjeđe kod odraslih.

Kako se širi?

Bolest se širi putem:

• prljavih ruku
  • stolice
  • sline
  • kapljičnim putem (kihanje, kašljanje)
  • tekućine iz mjehurića
  • direktnim kontaktom sa zaraženom osobom ili kontaminiranim površinama

Koji su simptomi bolesti?

Inkubacija, odnosno razdoblje od infekcije do pojave prvih simptoma, najčešće traje tri do šest dana.

Simptomi:

• vrućica (obično ne traje dulje od 24-48h)
  • malaksalost
  • grlobolja
  • odbijanje hrane
  • bolni i crveni mjehurići na jeziku, desnima i unutar obraza
  • crveni osip bez svrbeža, ponekad s mjehurićima na dlanovima, tabanima i stražnjici

Promjene na koži i sluznicama uočavaju se 1-2 dana od pojave vrućice i općih simptoma.  Najčešća komplikacija koja se javlja je dehidracija do koje dolazi jer dijete odbija jesti i piti zbog bolnih ranica u ustima.

Kako se liječi?

Infekcija najčešće traje sedam do deset dana. Liječenje je simptomatsko, odnosno usmjerenu na ublažavanje simptoma. Liječnik može propisati terapiju za ublažavanje simptoma sve dok bolest ne prođe. To može uključivati:

• Lokalne masti za ublažavanje mjehurića i osipa
  • Lijekove protiv bolova
  • Sirup ili pastile za ublažavanje bolnog grla

Također, trebalo bi izbjegavati agrume, voćne napitke, pikanta i slana jela, a preporuča se piti hladne napitke i jesti sladoled.

Kako možemo prevenirati bolest?

Higijena je jedan od osnovnih uvjeta prevencije. Bitno je potica djecu na pranje ruku toplom vodom i sapunom. Ruke je uvijek potrebno temeljito oprati nakon korištenja WC-a ili i mijenjanja pelena, te prije i nakon jela. Djecu se također treba podučavati da ne stavljaju ruke ili druge predmete u ili blizu usta. Važna je i redovita dezinfekcija površina, predmeta, igračaka, izbjegavanje prenatrpanosti prostorija i često prozračivanje. Ako vi ili vaše dijete osjetite simptome poput povišene tjelesne temperature ili upale grla, ostanite kod kuće. Trebali biste izbjegavati kontakte s drugima nakon što se pojave mjehurići u ustima i osip po koži. Tako ćete spriječiti širenje bolesti. Povratak u vrtić moguć je samo uz donošenje liječničke potvrde.

Pripremila: Barabara Staničić, zdravstvena voditeljica.