Zašto djeca grizu?

Griženje, udaranje i čupanje za kosu najčešće su "zločestoće" u male djece. Kad se dijete ponaša na takav način ono nam poručuje da neke njegove potrebe nisu adekvatno zadovoljene. S obzirom da dječji govor u toj dobi još nije dovoljno razvijen kako bi nam dijete moglo reći što ga muči, ono koristi druge oblike komunikacije.

Razlozi za takva ponašanja mogu biti različiti:

• Djeca jasličke dobi nalaze se u tzv. oralnoj fazi razvoja u kojoj se većina osjetilne ugode smjeta u područje usta. Zbog toga se i eksperimentiranje, kao jedan od glavnih razvojnih zadataka te dobi, često pojavljuje baš u području usta. Djeca će sve staviti u usta kako bi istražila predmete i osobe u blizini, a ponekad će to eksperimentiranje završiti i ugrizom.
  • Mala djeca još nemaju razvijenu svijest o uzročno-posljedičnim odnosima, niti o boli i ozljeđivanju. Ona osjećaju bol, ali još ne razumiju da određeni postupci ili pojave mogu uzokovati bol drugima. Zadatak odraslih je da ih nauče da griženje boli.
  • Dijete putem griženja izražava agresivnost. S obzirom da nam još ne zna reći da je ljutito, napeto ili frustrirano ono grize jer je to brz i učinkovit način da na sebe skrene pozornost kako bi se uzrok njegove ljutnje ili razlog frustracije otklonio. Djeci je vrlo važno da se "problem" riješi odmah jer još ne znaju odgoditi zadovoljenje svojih potreba.

Ako dijete grize, nema potrebe za pretjeranom brigom, ne znači da je „zločest“, neadaptiran niti da ste vi loš roditelj!

Kako pomoći djetetu?

• BUDITE PROAKTIVNI- učinkovitije je usmjeriti djetetovo ponašanje
  • BUDITE PRISUTNI- budite uz dijete i intervenirajte ukoliko se nevolja približava
  • BUDITE SUOSJEĆAJNI- prvo se pobrinite za žrtvu, a tada se ispričajte za ono što je dijete učinilo
  • BUDITE MIRNI- nije potrebno vikati na dijete
  • BUDITE ČVRSTI- recite djetetu kratko i jasno: Griženje boli! Ne grizi!
  • BUDITE REALNI- razumite razvojnu fazu vašeg djeteta, imajte povjerenja u prirodnu dobrotu djeteta
  • BUDITE POHVALNI- pohvalite dijete kada se ponaša u skladu s pravilima

Djeci treba pomoći u verbalizaciji; kad bolje usvoje jezične vještine moći će nam reći što ih muči te će se griženje, kao oblik komunikacije, spontano povući.

• Budite mirni i dosljedni u svojim postupcima. Odmaknite dijete od djeteta koje je ugrizlo, objasnite mu kratko i jasno da ne prihvaćamo griženje kao oblik ponašanja i da ono boli, vodeći računa o njegovom uzrastu i sposobnosti razumijevanja.
  • Nemojte kažnjavati ili gristi dijete kako bi shvatilo da to boli, nego ga usmjerite na "žrtvu" i uključite u pomaganje u smislu maženja i tješenja. Na taj način će dijete uvidjeti da griženje boli.
  • Nemojte od djeteta tražiti objašnjenje svog ponašanja, vjerojatno ga ne zna. Usmjerite se na rješavanje problema i učenje poželjnim ponašanjima koja ćete nagraditi.
  • Pokušajte predvidjeti situacije u kojima bi se griženje moglo pojaviti i stvorite uvjete kojima ćete smanjiti vjerojatnost pojavljivanja;
  • Ponudite djeci dovoljno različitih aktivnosti i igračaka kako se ne bi sukobljavala oko korištenja igračaka i sudjelovanja u aktivnostima
  • Posvetite dovoljno vremena svom djetetu kako biste osigurali ispunjenje njegovih potreba za pažnjom i ljubavi
  • Pridržavanje određenog reda, dosljednost i smanjivanje neizvjesnosti smanjuju nervozu i stvaraju kod djeteta osjećaj sigurnosti.