O prehrani u Dječjem vrtiću Sunce

Prehrana djece u Dječjem vrtiću Sunce planira se i provodi prema važećim prehrambenim standardima i normativima, koji su određeni "Programom zdravstvene zaštite djece, higijene i pravilne prehrane djece u dječjim vrtićima".

Jelovnik se sastavlja na tjednoj razini radi nabave svježih namirnica, te kao takav jelovnik može imati i odstupanja zbog dostupnosti namirnica.

U našoj kuhinji provodi se HACCP sustav kontrole.

Redovni 10-satni program djece u dječjem vrtiću sastoji se od  4 obroka: doručak, voćna užina, ručak i užina.

Smjenski 10-satni program djece u dječjem vrtiću sastoji se od 4 obroka: ručak, užina, voće i večera.

Svi obroci se pripremaju u našoj kuhinji od svježih namirnica, a velik broj namirnica je iz vlastitog uzgoja osnivača koji imaju prijavljeno OPG).

Pri izradi jelovnika nastojimo voditi brigu o korištenju sezonskih namirnica i namirnica koje možemo uzgojiti sami, začinsko bilje, zelene salate, bilje za čaj-lipa

Uzimajući u obzir predškolsko doba kao vrijeme intenzivnog rasta i razvoja djece, duboko promišljamo što, koliko i u koje vrijeme ćemo djeci ponuditi od obroka. Jelovnik se okvirno izrađuje tjedno, ali uz moguće dnevne izmjene. Razlog tomu je što se hrana nabavlja svakodnevno i ovisi ima li koja namirnica u ponudi ili ne.

Za djecu se također posebno izrađuje jelovnik obzirom na zdravstveno stanje (alergije/intolerancija)

Obzirom na dužinu boravka djeteta u Vrtiću kreirali smo broj obroka. Za 9-10 satni boravak djece predvidjeli smo 4 obroka.

Prehrana se okvirno sastoji od:

• cjelovitih žitarica,

• sezonskom voću i povrću,

• mahunarkama,

• mesom peradi, teletine i junetine,

• mlijekom i mliječnim prerađevinama s naglaskom na fermentirane proizvode,

• masnoćama kao što su maslinovo ulje, kokosovo ulje, maslac,

• svježe ili sušeno začinsko bilje,

• te konstantan pristup pitkoj vodi. Voda je jedini napitak koji je djeci ponuđen tokom dana, osim jutra kad je djeci ponuđen čaj ili mlijeko.