Jesenske aktivnosti za poticanje razvoja jezika i govora

Ljetni šum valova zamijenilo je jesensko šuštanje lišća. Dani su sve kraći, a vrijeme koje provodimo kod kuće sve je duže. Ipak, blaga klima u kojoj živimo omogućuje nam da i jesenske dane provedemo u prirodi otkrivajući posebnu paletu boja, zvukova i mirisa koju nam pruža jesen. Jesen je bogato godišnje doba koje obiluje poticajima za igru i aktivnosti u kojima djeca mogu istraživati, stvarati i učiti.

Odlazak u šetnju

Vedre jesenske dane iskoristite za boravak na otvorenom. Jesen nudi divne prizore i zvukove koje možete istražiti s djecom. Prošećite gradom, šumom ili parkom i razgovarajte s djetetom o onome što vidi oko sebe. Potaknite dijete na uočavanje promjena u okolini: boje lišća na stablima, otpalo lišće na tlu, odjeću koje ljudi nose u jesen, aktivnosti kojima se bave, promjene vremena (sunčano – oblačno, vruće – hladno). Tijekom šetnje, možete zaigrati igru „Svojim malim okom vidim…“ Prilikom modeliranja jezika i govora, uvijek koristite rečenice koje su samo stepenicu iznad djetetove trenutne razvojne razine. Primjerice, ako dijete komunicira na razini tročlanih iskaza, odrasli u komunikaciji s djetetom trebaju koristiti rečenice od četiri ili pet riječi (npr. „Gle! Lišće je crvene boje!“).

Jesenska senzorička košarica

Kišnim danima unesite komadiće jeseni u svoj dom i potaknite dijete na istraživanje i učenje. Zajedno s djetetom napravite jesensku senzoričku košaricu. U parku ili vrtu prikupite otpalo šareno lišće i njime napunite veliku košaru ili kutiju. Pronađite različite predmete koje možete sakriti ispod lišća. Djetetov zadatak je pronaći „skriveno blago“ te imenovati i opisati što je pronašlo. Ako je dijete u fazi proizvodnje jednostavnih kratkih rečenica, potičite ga na izražavanje cijelom rečenicom: „Našao/la sam…“ Ako s djetetom radite na korekciji izgovora određenog glasa, u košaricu sakrijte predmete koji počinju tim glasom. Kad pronađe predmet, potaknite ga da imenuje pronađeno pazeći na izgovor ciljanog glasa.

Kantica puna jesenskih plodova

Jesen u našim krajevima podrazumijeva berbu grožđa i maslina. Osim što je prilika za boravak na svježem zraku, berba ovih jesenskih plodova prilika je i za poticanje jezično-govornih vještina u prirodnom okruženju. Primjerice, u masliniku možete lako poticati razumijevanje prostornih odnosa i prijedloga kao što su u, na, ispod, sa. Zamolite dijete da stavi masline u košaru, zajedno komentirajte koliko je još maslina ostalo na stablu, a koliko ih je palo sa stabla, tko se umorio i sjedi ispod stabla. Također, možete opisivati ubrane plodove komentirajući njihovu boju, oblik ili veličinu te poticati djetetove predmatematičke vještine natječući se tko ima više maslina u kantici.

Igra u hrpi lišća

Što je bolje od igre u hrpi svježe pometenog lišća? Ovo je odlična prilika da dijete pokrenete i zabavite razvijajući istovremeno njegove motoričke i jezično-govorne vještine. Imenujte sve što dijete radi u velikoj hrpi lišća: skače u hrpu lišća, trči po lišću, gazi po lišću, sjedi na lišću. Nakon što završi s igrom, neka slijedi upute kojima će vam pomoći očistiti lišće. Ako radite na razumijevanju i upotrebi pridjeva, možete komentirati hrpu lišća (velika – mala, uredna – neuredna, suho, šareno itd.).

Jesenska kuharica

Pripremanje jesenskih poslastica poput pite od jabuka, juhice od bundeve ili toplog kakaa može potaknuti razgovor o sastojcima, mjerama i koracima u procesu kuhanja. Kuharske aktivnosti zahtijevaju pažljivo slušanje i praćenje uputa kako bi recept uspio. Na taj način dijete će razvijati vještine slušanja i razumijevanja verbalnih uputa. Izlaganje novim riječima i izrazima koji se odnose na recepte, sastojke, alate i postupke kuhanja proširit će djetetov rječnik te ga potaknuti na postavljanje pitanja i traženje dodatnih informacija. Priprema jela uključuje mjerenje sastojaka čime možete potaknuti razvoj predmatematičkih vještina kod djeteta. Potičite dijete da uoči čega ima više, a čega manje, da prebroji koliko žlica brašna stavljamo u tijesto za pitu te da ocijeni kuha li se nešto dugo ili kratko. Tijekom kuhanja, dijete će se susresti s različitim oblicima i geometrijskim konceptima, poput kvadrata, kruga i trokuta. Izrezivanje tijesta ili oblikovanje kolača može potaknuti razumijevanje osnovnih geometrijskih oblika.