Predvještine čitanja i pisanja: temelj za uspješno usvajanje pismenosti

Predvještine čitanja i pisanja predstavljaju osnovne sposobnosti koje djeca razvijaju prije nego što formalno nauče čitati i pisati. Ove vještine čine temelj za kasniji uspjeh u pismenosti i obrazovanju, jer omogućuju djeci da se lakše snalaze u složenijim zadacima kada dođu u školu. Razvijanje predvještina čitanja i pisanja počinje u ranom djetinjstvu, kroz svakodnevne aktivnosti i interakcije s okolinom.

Ključne predvještine čitanja

1. Fonološka svjesnost:
Fonološka svjesnost je sposobnost prepoznavanja i manipulacije zvukovima u riječima. To uključuje prepoznavanje rime, slogova i pojedinačnih glasova (fonema). Djeca koja razviju fonološku svjesnost imaju bolju osnovu za učenje čitanja jer su u stanju razumjeti da se riječi sastoje od manjih jedinica.

2. Prepoznavanje slova:
Prepoznavanje slova abecede i razumijevanje da svaki znak predstavlja određeni glas ključni su za uspješno učenje čitanja. Djeca koja poznaju slova i njihove glasove lakše će povezivati pisane riječi s izgovorom i značenjem.

3. Razumijevanje priče:
Razumijevanje osnovne strukture priče, uključujući likove, radnju i zaključak, pomaže djeci da shvate sadržaj onoga što čitaju. Sposobnost slušanja i razumijevanja jednostavnih priča potiče razvoj rječnika i kritičkog mišljenja.

4. Bogatstvo rječnika:
Širok vokabular omogućuje djeci da lakše razumiju pročitano. Izloženost raznovrsnim riječima kroz razgovor, čitanje naglas i igre s riječima pomaže djeci da obogate svoj rječnik, što je ključno za kasniji uspjeh u čitanju.

 

Ključne predvještine pisanja

1. Fina motorika:
Pisanje zahtijeva razvijenu finu motoriku, koja uključuje sposobnost preciznog korištenja prstiju i ruku. Djeca razvijaju ovu vještinu kroz aktivnosti poput crtanja, slaganja kockica, oblikovanja plastelina i drugih igara koje zahtijevaju precizne pokrete.

2. Grafomotorika:
Grafomotorika je specifična sposobnost korištenja alata za pisanje, poput olovke ili bojice. Djeca prvo uče kako pravilno držati olovku, a zatim kako crtati linije, oblike i naposljetku slova. Ova vještina je ključna za kasnije pisanje riječi i rečenica.

3. Prostorna svjesnost:
Razumijevanje prostora na papiru, uključujući pojam granica, poravnanje slova i razmaka između riječi, bitno je za uredno i čitljivo pisanje. Djeca koja razviju dobru prostornu svjesnost bolje se snalaze u zadacima poput precrtavanja oblika, praćenja linija i pravilnog pisanja slova.

4. Prepoznavanje i pisanje slova:
Kao i u predvještinama čitanja, prepoznavanje slova je ključna vještina za pisanje. Djeca prvo uče kako napisati velika i mala slova, a kasnije ih povezuju u riječi i rečenice. Razvoj ove vještine započinje crtkanjem i precrtavanjem slova, što postupno prelazi u spontano pisanje.

 

Kako poticati razvoj predvještina

1. Čitanje naglas:
Čitanje knjiga djeci od najranije dobi jedan je od najboljih načina za poticanje razvoja predvještina čitanja. Kroz slušanje priča, djeca razvijaju vokabular, razumijevanje jezika i ljubav prema knjigama.

2. Razgovor i postavljanje pitanja:
Interakcija s djecom kroz razgovor i postavljanje pitanja o onome što vide, čuju ili rade, pomaže u razvijanju njihovih jezičnih vještina. Ove aktivnosti potiču kritičko mišljenje i sposobnost izražavanja vlastitih misli.

3. Igra s riječima, glasovima i slovima:
Igre koje uključuju riječi i slova, poput slagalica, pjesmica i rima, pomažu djeci da razviju fonološku svjesnost i prepoznavanje slova na zabavan i interaktivan način.

4. Kretanje i vježbe fine motorike:
Aktivnosti koje uključuju sitne pokrete, poput crtanja, rezanja škarama, slaganja kockica ili oblikovanja plastelina, pomažu u razvijanju fine motorike i grafomotorike potrebne za pisanje.

 

Predvještine čitanja i pisanja su ključne za kasniji uspjeh u školovanju i općem razvoju pismenosti. Roditelji i odgojitelji imaju važnu ulogu u poticanju ovih vještina kroz svakodnevne aktivnosti, igru i interakciju s djecom. Rano prepoznavanje i razvoj ovih sposobnosti može značajno olakšati proces učenja i osigurati da dijete s povjerenjem krene u svijet pismenosti.

  • JOŠ ČLANAKA ...

    KONTAKTIRAJTE NAS

    IMATE LI PITANJE?


    Gomljanik 41
    22000 Šibenik

    022 351 171
    098 639 741 (ravnateljica Vrtića)

    info@vrtic-sunce.hr
    https://www.vrtic-sunce.hr

    Copyright © 2024 • Dječji vrtić SUNCE, Brodarica • Sva Prava Pridržana