Sportski program

Sportski program definiran je kao obogaćivanje redovnog programa sa specifičnim sadržajima iz područja sporta. Njegov cilj je poticati cjeloviti razvoj djeteta putem raznih sportskih aktivnosti s naglaskom na funkcionalne motoričke sposobnosti i znanja. Zahvaljujući istome kod djece se potiče razvoj specifičnih osobina koje omogućavaju uspjeh i toleranciju u kompetitivnim aktivnostima (Milanović, M. i sur., 2001.).

Specifičnim sportskim sadržajima utječe se na cjelokupno djetetovo reagiranje i funkcioniranje, stimuliraju se njegova osjetila i mobilizira njegova volja, izaziva se djetetovo oduševljenje i zanos, potiče se pozitivna slika o sebi bez straha od eventualnog neuspjeha. Djetetova spoznaja da nešto samostalno može i zna jača mu sigurnost i samopouzdanje, osamostaljuje ga i ispunjava ga osjećajem zadovoljstva. Dijete kroz svakodnevnu aktivnost i međusobnu suradnju ostvaruje socijalno-emocionalne odnose i stječe različita iskustva važna za daljnje funkcioniranje u užem i širem socijalnom okruženju (poštivanjem pravila, prihvaćanjem pobjeda i poraza, pomoć i podrška drugih i za druge). Cjelokupni sportski program temelji na potrebi djeteta za kretanjem putem igre i zabave kao osnovnoj aktivnosti djeteta u veseloj i opuštajućoj atmosferi bez naglašenih napora i opterećenja s krajnjim rezultatom. Sve to, uz poštivanje razvojnih karakteristika djece i razvojno primjeren program ima za svrhu poticanje cjelovitog razvoja djeteta.

Osnovni cilj sportskog programa je pravilan rast i razvoj djeteta te razvoj njegovih motoričkih sposobnosti (koordinacija, ravnoteža, brzina, snaga, gipkost). Potiče se razvoj pozitivnog odnosa prema sportu, vježbanju i zdravom načinu života.  Pritom dijete ima priliku upoznati se i s motoričkim i drugim spoznajama različitih sportova. „Aktivnosti tjelesnog odgoja djeci pružaju prilike za socijalizaciju, za učenje pravila, shvaćanje međusobnih ovisnosti, razvijanje samopouzdanja, intelektualno razvijanje i rješavanje problema.“ (Hansen i sur., 2006, str 184)

Kroz igru i sportske aktivnosti djeca će se usmjeravati na poštivanje pravila svakog pojedinog sporta. Susretat će se s pobjedama i porazima, a time će se jačati njihovo samopouzdanje. Posebnost ovog programa je u velikom broju sportova s kojima će se dijete moći susresti pa tako i otkriti vlastiti afinitet spram jednog ili više sportova, te prožimanje zdravog načina življenja kroz sve segmente odgoja kao i sadržajna povezanost aktivnosti koju odgojitelj provodi u skupini s djecom. Naglasak sportskog programa je na individualnom pristupu gdje se uvažava psihofizičko stanje svakog djeteta i shodno tome mu se prilagođavaju sportske aktivnosti.

Uspjeh nama kao stručnim djelatnicima i kineziolozima i voditeljima je kad dijete odlazi sa osmijehom na licu i zdravim navikama koje će mu pomoći da nastavi provoditi zdrav način života i otrgne se modernom sjedilačkom životu.