Rastimo zajedno

Dječji vrtić Sunce potiče i razvija življenje djece u vrtiću gdje se svatko osjeća uvaženim i prihvaćenim baš kao što je to i u obiteljskom domu. Suradnja odnosno razvoj partnerskih odnosa sa roditeljima jedan je od ključnih ciljeva rada Vrtića. Hansen, Kaufmann i  Burke Walsh (2006) navode da predškolski odgoj ne počinje u vrtiću već da je vrtić nadogradnja na prvotni odnos između djeteta i obitelji. Kako bi se osigurao cjelovit razvoj djeteta važno je uspostavljati suradničke i partnerske odnose vrtića i obitelji koji uključuju, između ostalog, razvoj međusobne ohrabrujuće, izravne, kvalitetne i ravnopravne komunikacije između ova dva modaliteta djetetova odgoja. Odgojitelji i odgojno-obrazovne ustanove imaju zadaću podupirati roditelje u procesu odgoja i obrazovanja radi ostvarivanja dobrobiti za svako dijete. „Roditelji su prvi i pravi odgajatelji svoje djece, a odgajatelj jest stručnjak koji im može pomoći, ali im ne smije određivati načine odgajanja.“ (Miljak, 1996:46). Nacionalni kurikulum za rani i predškolski odgoj i obrazovanje (2015) u svojim načelima dodatno ističe da djelatnici vrtića kontinuirano komuniciraju s obiteljima kako bi što više saznali o podrijetlu djece i stekli uvid u njihove jake strane, interese i potrebe i u skladu s time prilagodili okruženje ustanove obiteljskoj kulturi djeteta.

U Dječjem vrtiću Sunce svjesni smo činjenice da se partnerski odnosi grade kroz brojne modalitete od komunikacije, distribucije moći, uložene energije te motivacije svih sudionika, a sa ciljem poticanja i razvoja dobrobiti za djecu i njihov razvoj.

Jedna od bitnih ciljeva našeg rada je uspostavljanje partnerskog odnosa s roditeljima, a u svrhu što uspješnijeg zadovoljavanja potreba, interesa i dobrobiti svakog djeteta. Stoga u vrtiću njegujemo praksu podrške roditeljima u ostvarivanju njihove roditeljske uloge te osnaživanja njihovih roditeljskih kompetencija, koja se provodi kroz sve oblike komunikacije i rada s roditeljima.

Jedan od modaliteta ostvarivanja misije i vizije našega vrtića je i provođenje Programa radionica za roditelje „Rastimo zajedno“ koji svojim sadržajem doprinosi roditeljskim vještinama, a time i dugoročnoj dobrobiti djeteta. Ovaj se program provodi u vrtićima diljem Republike Hrvatske, ali i izvan njenih granica.