Borov prelac (Thaumetopoea pityocampa)

Što je to Borov prelac?

Borov prelac pripada grupi leptira koji se nazivaju četni prelci, prelci povorkaši ili procesionarci (Thaumetopoeidae). Nazvani su po uobičajenom ponašanju gusjenica koje se pri kretanju svrstavaju u redove i tako čine niz dugačak i po nekoliko metara. Ova vrsta leptira gradi gnijezda na stablima iz kojih se kasnije izlegu gusjenice koje silaze na tlo i formiraju kolone. To je obično u periodu od veljače do travnja, iako gusjenice mogu ostati u gnijezdu nekoliko godina jer čekaju povoljne klimatske uvjete.

Gusjenice karakterizira crna boja na hrptu, blijedozeleni trbuh i crna glava, prekrivena šupljim, dugim i lomljivim dlačicama u čijem se korijenu nalaze otrovne žlijezde. One se hrane borovim iglicama zbog čega dolazi do uništenja samog stabla kojemu je, da bi se obnovilo, potrebno i po nekoliko mjeseci pri čemu gubi snagu, rast i debljinu.

Što se dogodi kad dođemo u doticaj s gusjenicama?

Alergijska reakcija najčešće se manifestira u obliku crvenila, osipa, svrbeža i sitnih mjehurića, a u težim slučajevima može doći i do otoka glasnica i resice u usnoj šupljini. Dokazano je i kako ne treba izravan kontakt da čovjek oboli, jer se otrovne dlačice iz gnijezda mogu raspršiti okolnim terenom i putem vjetra.

Što napraviti u tom slučaju?

Kod takvih promjena je vrlo važno kožu oprati i namazati protutupalnom kremom.

Svakako, potrebno se obratiti za pomoć liječniku.

Liječenje se sastoji od lokalne primjene antihistaminske masti i krema koje se namažu na upaljena mjesta na koži, a u težim slučajevima trovanja mogu se primijeniti i antihistaminici u obliku tableta i injekcija.

Neki od korisnih savjeta:

• Pri izlasku obratite pažnju na gusjenice koje mogu izazvati alergijske reakcije
  • Izbjegavajte lokacije gdje se mogu naći gusjenice
  • Upoznajte djecu sa posljedicama diranja gusjenica
  • Ako uklanjate gusjenice sa poda zaštitite ruke gumenim rukavicama
  • Rukavice operite u kanti vode koju ćete izliti vani, ne unosite u dom ili vrtić
  • Pri ulasku u dom ili vrtić temeljito prebrišite obuću o otirač
  • U slučaju alergijske manifestacije obratite se liječniku ili pedijatru

Pripremila zdravstvena voditeljica Barbara Staničić.